Retrogaming
Termi "retrogaming" (nganjëherë "retro-gaming" ose mirë "retrogaming") do të thotë interes në lojë consoles dhe lojra të vjetër video të konsiderohet si "retro".

Për fat të keq, ne gjendet tashmë në këtë fazë të përballet me vështirësi: çfarë kritere një lojë duhet të takohen për të konsiderohet Retro? Dhe kur retrogaming bëri ai të shfaqet? Ndërsa kufijtë janë fuzzy, ajo do të konsiderohet si "retro" lojërat shiten zakonisht në 2 dimensione në 4 parë brezat e consoles nga fillim të viteve 1970 dhe mesit të 1990. Këto para 4 pasardhësit e consoles shkojnë nga Parë odisea lojë konsol lëshuar në vitin 1972 derisa i fundit 16-bit consoles si SNES Nintendo dhe megadrive Sega rrëzua në mes 1994 dhe 1996 me ardhjen e 5-consoles breza (32 dhe 64bit), si Sony PlayStation dhe Nintendo 64.

Ky oreks i ri për lojërat e vjetra është e vështirë datueshëm edhe pse shenjat e para të nostalgjisë doli me reissues e lojrave klasike u shfaq në fund të 1980. Kështu, në 1987 Pac-Mania është një xhirim në 3D isometric (ne jemi ende jo në një pasqyrim të vërtetë 3D dhe ende një aks i tretë është shtuar për të bërë ndjenjën e thellë) në të cilin lojtar ka më shumë Aftësia për të kërcej mbi fantazmat. Foto Pacman01 vs Foto Pac-Mania01

Duke studiuar këtë prirje lulëzon sot një pyetje që vjen natyrshëm prekim mendjen: Pse retrogaming?.
Kur e pyetën përse lojtarët në kohën e High Definition (HD) video dhe 3D ata qëndrojnë shikon e tyre disa përgjigje nga consoles duket përsëritur: kontrollet e thjeshta dhe gameplay, vështirësia më e lartë se duke bërë një hobi dhe më të vogla "nëntokësore", nuk ka probleme Compatibility / kamera, apo nostalgjia e thjeshtë edhe e tjetrit koha ... lista vazhdon dhe pasqyron disa zhgënjimin në lidhje me përshpejtimi i vazhdueshëm i progresit.

Që këto edicionet e hershme, fenomen ka vazhduar të në rritje në fushën, dëshmohet me rritjen e numrit të lojrave dhe compilations Retro për consoles në internet platforma pazar Aktuale. Kështu ne gjejmë kategoritë "PSone dhe greke" dhe "Neo Geo Games "në PlayStation Store nga Sony, një seksion" Lojërat klasike: Virtua Console "në Store Nintendo dhe një kategori për" Classic "në Xbox Marketplace. Ngarkesa e lojrave që mund të ketë qenë kënaqësi edhe më shumë të gjitha gamers Retro në botë nëse çmimi (midis 8 dhe 10 € për ) i pashmangshëm i përgjigjej për atë që më të vërtetë janë: portages thjeshta.

Ndërrim i puplave për lojtarë rivalitet (që është procesi i imitim nga të cilat një software "mendon" si një tastierë) është zgjidhje ideale. Shumë vende tani ofrojnë shkarko emulators dhe ROM (fotografi imazh që përmban një grup i të dhënave) për qasje të lirë. Ajo është gjithashtu e mirë të dini se Rivalitet është një proces ligjor, nëse ju vetë një kopje ngushëlluar dhe lojë "emulated".

Kështu përfundon këtë artikull të shkurtër unë shpresoj se ju do të jepet mjedis të zhyten përsëri në një lojë të mirë për të vjetër. Në pritje të Do të doja të ndajë me ju se bota flet anglisht nuk heziton të përshkruar si "gamer nostalgjik" Një video e hershme tim kujtimeve gjallë, i shkëlqyer Donkey Kong Nes arriti në gjashtëkëndësh Në vitin 1986.